Susţineri de teză

Noiembrie 2012:

Alina Oprea, Le système de la politesse confronté aux défis du talk-show. Politesse, impolitesse et a-politesse à l'épreuve du spectacle et de la violence dans « On n'est pas couché » et « Tout le monde en parle », cotutelă UBB (Ligia Florea) - Université Lyon 1 (Alain Rabatel) ; menţiune summa cum laude/très honorable avec les félicitations du jury à l’unanimité.

Octombrie 2013:

Siminiciuc Elena, L’ironie dans la presse satirique : étude sémantico-pragmatique, cotutelă UBB (Ligia Stela Florea) - Université de Fribourg (Corinne Rossari) ; menţiune summa cum laude.

3 Iulie 2015:

Giurgiu Ileana Georgiana, Aspects du travail de formulation dans l'interaction en contexte académique exolingue, à base d'un corpus de français oral ; menţiune excellent.

23 mai 2017:

Adriana Diniş, Types de démarches persuasives dans la publicité TV pour la téléphonie mobile, à base d' un corpus trilingue : roumain, français et anglais. Susţinerea va fi în 23 mai la ora 12, sala Popovici, în faţa unei comisii formate din: prof.dr. Corin Braga (preşedinte), prof.dr. Luminiţa Roşca (Universitatea Bucureşti, referent), prof. dr. Ligia Stela Florea (UBB, coord.), conf.dr. Simona Manolache (Universitatea Suceava, referent) şi conf.dr. Andreea Mogoş (UBB, referent), descarcă rezumatul.

15 iulie 2017:

Vlad Dobroiu, Analyse pragmatique des rapports de places dans quatre pièces de théâtre d’Éric-Emmanuel Schmitt : "La Nuit de Valognes"," Le Libertin"," Hôtel des Deux Mondes" et "Petits crimes conjugaux". Susţinerea a avut loc la Facultatea de Litere în sala D. Popovici, în faţa unei comisii formată din: conf. dr. Dorin Chira (preşedinte), prof.dr. Ligia Stela Florea (coordonator ştiinţific), prof.dr. Alexandra Cuniţă de la Universitatea Bucureşti (referent), prof.dr.Sanda-Maria Ardeleanu de la Universitatea din Suceava (referent) şi conf.dr. Livia Titieni de la Universitatea Babeş-Bolyai (referent). Menţiunea acordată după susţinere: excelent.

29 septembrie 2017:

Kinga Papp-Kelemen, Instruments linguistiques pour la pratique et l'analyse de la traduction littéraire. Susţinerea a avut loc la Facultatea de Litere în sala 39, în faţa unei comisii formată din: conf. dr. Dorin Chira (preşedinte), prof.dr. Ligia Stela Florea (coordonator ştiinţific), prof.dr Felicia Dumas de la Universitatea din Iaşi (referent), prof.dr. Albumiţa Muguraş Constantinescu de la Universitatea din Suceava (referent) şi conf.dr. Cristina Tătaru de la Universitatea Babeş-Bolyai (referent). Menţiunea acordată după susţinere: foarte bine.

30 septembrie 2022:

Angela Gabriela Pop-Moldovan, Discours et lecture kaléidoscopique en ligne. Construction de l’identité dans le cadre du blog. Susţinerea a avut loc la Facultatea de Litere în sala Popovici, în faţa unei comisii formată din: prof. dr. Ştefan Oltean (preşedinte), prof.dr. Ligia Stela Florea (coordonator ştiinţific), prof. dr. Cecilia Condei de la Universitatea din Craiova (referent), conf..dr. Mariana Pitar de la Universitatea din Timişoara (referent) şi conf.dr. Andreea Mogoş de la Universitatea Babeş-Bolyai (referent). Menţiunea acordată după susţinere: « foarte bine ».

29 septembrie 2023:

Nicholas Yunmin Chang, Anglicismele în discursul publicitar online. Rolul publicităţii în pătrunderea anglicismelor în limbile română, franceză şi spaniolă. Susţinerea a avut loc la Facultatea de Litere în sala Popovici, în faţa unei comisii formată din: prof. dr. Gavrilă Neamţ (preşedinte), prof.dr. Ligia Stela Florea (coordonator ştiinţific), prof. dr. Coman Lupu de la Universitatea din Bucureşti (referent), prof..dr. Maria Țenchea de la Universitatea din Timişoara (referent) şi prof.dr.habil. Adrian Chircu de la Universitatea Babeş-Bolyai (referent). Menţiunea acordată după susţinere: « excelent ».