Profesori invitaţi

Misiuni ale membrilor CLRAD

Anul universitar 2017-2018, semestrul 1
Lect. dr. Anamaria Curea
Mobilitate de o lună (octombrie 2017) ca profesor invitat la Université de Picardie Jules Verne (Amiens, Franţa), în cadrul căreia a participat la activităţile pedagogice ale Departamentului de Sciences du Langage al Facultăţii de Litere şi la reuniunile şi activităţile de cercetare ale Laboratorului PraLing/CERCLL EA 4283 (Centre d’Études des Relations et Contacts Linguistiques et Littéraires). A susţinut cursuri în cadrul următoarelor module : Licence 3 Histoire de la linguistique, Master Langue(s), Textes, Échanges– Master 1 De la grammaire aux sciences du langageşi Master 2 Les structuralismes : genèse et histoire entre Europe et États-Unis. A colaborat la un proiect de cercetare care s-a concretizat printr-o journée d’étude în aprilie 2018 (Combinaisons, unités complexes, expressions discontinues. Du mot à la phrase, et retour) la Université de Picardie Jules Verne (organizatori : Valentina Bisconti şi Nooreeda Khodabocus).

Anul universitar 2012-2013, semestrul 1
29 nov. 2012, ora 17, sala D.Popovici
Trei conferinţe pe tema: Les apports théoriques et/ou descriptifs de l'analyse des corpus médiatiques
1. Catherine Kerbrat-Orecchioni (Université de Lyon 2): « Le cas des débats présidentiels »
2. Claudine Moïse (Université de Grenoble 3): « Les limites entre actes menaçants et humour vexatoire : deux exemples d'événements médiatiques »
3. Alain Rabatel (IUFM-Université de Lyon 1): « La question de l'engagement, en analyse du discours, entre 'éthique d'objectivité' et 'éthique de subjectivité' »

Anul universitar 2010-2011, semestrul 2
1. Misiunea prof. Alain Rabatel 10 -23 mai 2011:
- 10 prelegeri despre argumentare
- journee d'etudes doctorales
2. Misiunea prof. Ligia Stela Florea la Univ. din Neuchatel 2-9 mai 2011, download afiş conferinţe:
- conferinţă: Les constructions detachees entre micro- et macrosyntaxe
- prezentare de proiect de cercetare: Les genres journalistiques, une etude interdisciplinaire
3. Conferinţa profesorului Rudolf Windisch, Universitatea din Rostock (29 octombrie 2010) : « Garantează şi astăzi lingvistica romanică o abordare relevantă pentru specificul limbii române ? »

Anul universitar 2009-2010, semestrul 2
Misiunea profesorului Alain Rabatel, IUFM-Universitatea Lyon 1 (26 aprilie-14 mai 2010):
- 12 cursuri/seminarii pe tema « Approche énonciative du texte littéraire » în cadrul masteratului « Lingvistică şi didactică » ;
- intervenţie în cadrul unui workshop doctoral

Anul universitar 2008-2009
1. Conferinţa profesorului Loïc Fravalo de l’IRFFLE, Universitatea din Nantes, 19 martie 2009 : « La politique linguistique de la France et ses clivages ».
2. Misiunea profesorului Alain Rabatel, IUFM-Universitatea Lyon 1 (7-28 mai 2009):
- 12 cursuri/seminarii pe tema « Approche énonciative du texte littéraire » în cadrul masteratului « Lingvistică si didactică » ;
- Conferinţă la Şcoala doctorală, 27 mai 2009 : « Style, idiolecte et ethos ».